NADMIERNA ZAZDROŚĆ I DESTRUKCYJNE EMOCJE W SPOŁECZEŃSTWIE

2 minut czytania

Dziś, choć duszno za oknem, odkrywam piękno otaczającego mnie świata. Czasami zapominamy doceniać to, co mamy na wyciągnięcie ręki – piękny ogród, śpiew ptaków, krople deszczu na szybie. To jakby nasza codzienność przesłaniała te urokliwe detale, a ja właśnie teraz zatrzymuję się, by cieszyć się nimi.

Niemniej jednak, warto też się zastanowić: Jakże piękniejszy i lepszy mógłby być nasz świat? To pytanie mnie nurtuje. Jako istoty mające wolną wolę, powinniśmy być w stanie dokonać wyborów prowadzących ku poprawie i postępowi. Wciąż jednak widać, że nasza planeta nie zmienia się na lepsze, a świat biegnie w kierunku destrukcji.

Skąd ta stagnacja, skoro jako społeczeństwo posiadamy zdolność zmiany? Dlaczego wzajemnie zazdrościmy sobie, zamiast się cieszyć z sukcesów innych? Czy naprawdę tak trudno docenić to, co mamy i nie pozwolić złym emocjom brać góry?

Wirtualny świat również odsłania mroczne oblicze agresji. Nieustannie się krytykujemy, obrażamy i zazdrościmy. Kultura internetowa często podlega degradacji, a wirtualna anonimowość pozwala na wyładowywanie negatywnych emocji bez konsekwencji.

Chociaż ludzie często toczą walkę o różne cele, warto się zastanowić nad sensem takiej rywalizacji. Agresja jako narzędzie nie przynosi rezultatów, wręcz przeciwnie – tworzy konflikty i niszczy relacje międzyludzkie. Ważne jest, aby nie ulegać pokusie walki, lecz dążyć do wzajemnego zrozumienia i kooperacji.

W społeczeństwie występuje także zjawisko autoagresji emocjonalnej, przejawiającej się w narzekaniu i negatywnym myśleniu. Właśnie w takich sytuacjach tracimy szansę na bycie szczęśliwym. Zamiast skupić się na walce zewnętrznej, warto zwrócić uwagę na wewnętrzny rozwój i zmianę sposobu myślenia.

Agresja, zarówno w formie słów, jak i działań, przynosi destrukcyjne konsekwencje. Nie tylko szkodzi innym, ale także nam samym. Wybór dobra, zrozumienia i empatii powinien być naszym celem. Wprowadzając pozytywne zmiany w naszym życiu, wpływamy na lepszą przyszłość dla naszej planety.

Wreszcie, przyszła mi na myśl historia kobiety zatracającej się w manipulacjach. Takie postępowanie przynosi jej chwilową korzyść, ale prowadzi do destrukcji. Dla naszego dobra warto zastanowić się nad konsekwencjami naszych działań oraz nad tym, co naprawdę daje nam szczęście.

Podsumowując, aby tworzyć lepszy świat, musimy zrozumieć, że walka i zazdrość prowadzą do destrukcji. Istotne jest docenienie tego, co mamy, oraz wybieranie pozytywnych emocji i zachowań. Etyka i zrozumienie stanowią klucz do budowania społeczeństwa opartego na wartościach, a nie na rywalizacji i agresji.

XOXO
signature

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 komentarz
 • Marta N.
  11 września, 2019

  Mam jeszcze wiele pracy nad sobą do wykonania, bagaż doświadczeń z dzieciństwa ciąży jak zbędny balast, ale już zdecydowanie nie tak często jak kiedyś. Ogólnie żyję w przekonaniu, że nikt nie ma tak dobrze jak jak 🙂 i chcę by w moim towarzystwie ludzie czuli się dobrze i bezpiecznie. Fajnie, że coraz więcej osób ma tak wysoką świadomość jak Ty.

  • Anna Maria
   11 września, 2019

   każdy z nas ma jakiś balast ja mogę napisać 7 tonową encyklopedie jeśli chodzi o swoje dzieciństwo.
   Ważne jest by każdego dnia iść do przodu , pracować nad samym sobą i co najważniejsze nie jesteśmy sami
   mamy wspaniałego przyjaciela,który jest blisko nas.
   pozdrawiam

 • Ewa
  7 października, 2019

  Witaj moim zdaniem sami osiągamy cele życiowe i taka zazdrość o to co ma ktoś inny wcale nie powinna mieć miejsca gdyż każdy z nas do tego dąży własnymi siłami. Lecz to właśnie chęć osiągnięcia danego celu i dążenie do niego przynoszą najlepszy rezultat. gdyż pamiętajmy „każdy z nas jest kowalem własnego losu” to co byśmy chcieli osiągnąć to nie jest tylko gadanie o tym w kółko i użalanie się nad sobą tylko chęci i działanie jak to mówią „bez pracy nie ma kołaczy” lub „jak sobie pościelisz tak się wyśpisz”. Pamiętajmy każdy z nas ma możliwości lecz nie każdy z nich korzysta…

  • Anna Maria
   7 października, 2019

   pięknie to ujęłaś każdy ma możliwość i tyle samo czasu.
   Od nas samych zależy jak to wykorzystamy.
   pozdrawiam:)