NAGA PRAWDA: LEGENDA O RÓŻNICACH MIĘDZY PRAWDĄ A KŁAMSTWEM

2 minut czytania

Pod koniec XIX wieku powstała pewna legenda, opowiadająca o spotkaniu dwóch postaci – Prawdy i Kłamstwa. Historia ta wciąż pozostaje głęboko symboliczna, oddając naturę ludzkiej egzystencji oraz złożone relacje między tymi dwoma pojęciami.

Legenda mówi, że pewnego dnia Prawda i Kłamstwo spotkały się w sposób niezwykły. Kłamstwo przywitało Prawdę z optymizmem, stwierdzając, że dzień jest niezwykły. Prawda, choć początkowo sceptyczna, spojrzała w niebo i zauważyła, że rzeczywiście był to piękny dzień. Ostatecznie spędziły razem wiele czasu, prowadząc do chwili, gdy znalazły się przy studni.

W tym momencie Kłamstwo zaproponowało Prawdzie wspólną kąpiel w studni. Chociaż Prawda była początkowo nieufna, sprawdziła wodę i stwierdziła, że jest ona naprawdę przyjemna. Zaczęły więc się kąpać. Jednak w pewnym momencie, Kłamstwo wydostało się z wody, ubrało w szaty Prawdy i uciekło. Prawda, obnażona i zrozpaczona, szukała Kłamstwa, pragnąc odzyskać swoje ubranie.

Prawda, teraz nagą, opuściła studnię i skierowała się w świat. Jednak świat, widząc Prawdę w swojej nagiej prawdzie, odwrócił wzrok z pogardą i wściekłością. Prawda, zraniona i zawstydzona, wróciła do studni, gdzie ukryła się z wstydu i strachu.

Ta legenda zawiera głęboki przekaz symboliczny. Kłamstwo, przebrzmiewające za Prawdę, zdobywa sympatię ludzi, spełniając ich chwilowe potrzeby. Świat wydaje się unikać spotkania z Prawdą, często wybierając Kłamstwo zamiast konfrontacji z trudnymi prawdami.

Prawda, pozbawiona ochrony, zostaje zepchnięta na margines. Ludzka natura z jednej strony wskazuje na pragnienie uczciwości i prawdziwości, a z drugiej strony unika surowej prawdy, boi się obnażenia swoich wad.

Ta legenda przypomina nam o złożoności ludzkiej psychiki i wyborach, które podejmujemy w obliczu prawdy i kłamstwa. To także przypomnienie, że choć prawda może czasami być trudna do zaakceptowania, to tylko ona prowadzi do głębokiej zmiany i autentycznego wzrostu.

Morał tej historii jest to, że wybierając ścieżkę prawdy, choć trudnej, w końcu osiągamy wolność od maski kłamstwa. Dążąc do uczciwości, zbliżamy się do autentyczności i prawdziwego zrozumienia samego siebie oraz innych.

Słynny obraz – „Prawda wychodząca ze studni” Jean-Léon Gérôme, 1896.

Naga Prawda
Naga Prawda
XOXO
signature

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak komentarzy jak do tej pory :(